بسمه تعالی

به مناسبت میلاد امام رضا ع منافع ولایت عهدی حضرت امام رضا علیه السلام توسط حاج آقا ابراهیمی مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت .

 

((منافع ولایت عهدی حضرت امام رضا علیه السلام ))

 

سه علت مهم و بزرگ سبب گردید که آن حضرت من باب اَهَم و مُهم،ولایت عهدی را بپذیرد:

 

 اول: اجبار امام و مخّیِر گذاشتن وی میان قبول و قتل ، پیدا بود که اگر مامون با آن وضع ساده،امام علیه سلام را شهید می کرد، بهره ای برای اسلام و مسلمین از شهادتش عاید نمی شد و بحکم((الضَّروره تبیُح المَخذورات) آن حضرت چنین راهی را انتخاب فرمود.

دوم: مطرح شدن تشیع و مکتب اهل بیت که تدوام واقعی نبوت است. ناگفته نماند: مدینه در آن روز فقط بصورت یک شهر مقدس بود که قبر پاک رسول الله(ص) در آن قرار داشت و مرکز اول اسلامی به شمار می رفت،کارهای بزرگ،تبلیغات،توجه دنیاو مردم،تصمیمها و اقدامات در مراکز و پایتختها انجام می گرفت،لذا ولایت عهدی امام (ع) و بودنش در "مرو"،آن حضرت و درنتیجه تشیع و مکتب علوی را شهرت بخشید که در مدینه آن مقدار میسر نبود.از طرف دیگر:آن همه سادات علوی که امروز درکمتر شهری یافت می شود که قبر یک نفر یا دو نفر امامزاده در آن نباشد،به دلگرمی امام رضا علیه السلام وارد ایران شدند،ورود آنها خود بخود ترویج و تبلیغ مکتب تشیع بود،ورود محمد بن موسی(شاه چراغ) و فرزندان حضرت موسی بن جعفر علیه اسلام یا سایر سادات اهل بیت ع به ایران در تاریخ روشن است.پس ولایت عهدی امام صلوات الله علیه زمینه را برای قبول تشیع در ایران آماده ساخت و طرفداران این مکتب با امیدواری به وجود متبرک آن حضرت،مشغول تبلیغ شدند. امروز ایران آشیانه آل محمد صلی الله علیه و آله است و اسلام اصیل در آن پیاده می شود و مکتب تشیع و اسلام دین رسمی آن است . و اینجا را مملکت علی بین ابیطالب،مملکت اهل بیت،و مملکت مهدی موعود صلوات الله علیهم می نامیم،ورود امام هشتم به این جا و قبول ولایت عهدی وی،سهم بسزایی در این واقعیت مهم دارد .مسلما این جریانها در نظر مبارک آن حضرت بوده است.

سوم:دفع شبهاتی که به اسلام وارد کرده بودند، ناگفته نماند: زمان عباسیها زمان بحث و استدلال و ایراد شبهه و دفع شبهات و امثال انها بود،در آن روزگار یهود،نصاری،زردتشتیها،صابیین و مذاهب و فرقه ها،ایراداتی به دین مبین اسلام می گرفتند،از طرف دیگر بصورت پزشک مخصوص و مشاور و غیره داخل دستگاههای حکومتی شده بودند که بهتر می توانستند مبانی دینی را سست نمایند.

خضزت امام رضا صلوات الله غلیه با سران آنها مباحث می کرد و انها را مغلوب می نمود،و چون این مجالس نوعا ًدر دربار مامون توسط ولیعهد انجام می گرفت، همه جا تبلیغ می شد و مبانی دینی را محکمتر می نمود.مرحوم صدوق مقداری از آنها را عیون اخبار الرضا علیه السلام در باب 11و12و13و14و15و16 نقل کرده است که در آنها امام علیه السلام با ارباب ادیان بحث فرموده،مُجابشبان نموده است، نقل این مطلب بیشتر از هشتاد صفحه از کتاب فوق را گرفته است.

جاثلیقها،راس الجالوتها،صابیین،هربندها(موبدها)،زردشتیها و نسطاسها و دیگران در مقابل استدالات امام ثامن سلام الله علیه،مانند گنجشک در چنگال شاهین دست و پا می زدند.


شورای فرهنگی اداره روابط عمومی و ارتباطات

تقویم
اوقات شرعی

شرکت مخابرات سایر استان ها

وزارت ارتباطات وفن آوری اطلاعات

شرکت خدمات اول tct

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویئ

شركت مديريت املاك مخابرات ايران

وضعیت آب و هوا

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 236
 بازدید امروز : 1053
 کل بازدید : 5407180
 بازدیدکنندگان آنلاين : 11
 زمان بازدید : 0/1094
صفحه اصلی. مخابرات استانها.نقشه سایت.ارتباط باما

كلیه حقوق مادی و معنوی این سامانه متعلق به شرکت مخابرات استان هرمزگان  می باشد ©Tcih.ir . All rights reserved