نخستين ارتباط مخابراتی در هرمزگان با راه اندازی تلگراف و با روش مورس در سال 1275 هجری خورشيدی آغاز گرديد. در اين سال اولين خط تلگراف در عمارت کلاه فرنگی بندرلنگه که متعلق به کمپانی هند شرقی بوده راه اندازی شد. در مرحله بعد به سال 1307 يک کابل زير دريايی که بندرجاسک را به بنادر مهم هند و پاکستان از يکطرف و تياب، جزاير قشم، هنگام و بندرعباس را به يکديگر مرتبط می کرد راه اندازی شد . بعدها اولين خط تلگراف بين الملل از طريق شيراز - بندرعباس - کرمان داير گرديد.

 اولين ارتباط تلفنی ميان بندرعباس و تهران از طريق يک دستگاه کارير آغاز گرديد تا اينکه با نصب يک مرکز 50 شماره ای موسوم به الکسون ارتباط تلفنی به ادارات و بعضی از منازل برده شد و به مرور اين مرکز تا 400 شماره توسعه يافت تا اينکه در سال 1348 اولين مرکز تلفن يکهزار شماره ای خودکار بندرعباس آغاز به کار نمود که اين مرکز تا زمان وقوع انقلاب در سال 1357 به 6600 شماره توسعه يافت.

همزمان در آن ايام مردم شهرهای بندرلنگه و ميناب تنها از تلفنهای مغناطيسی 400 شماره ای استفاده می کردند.

پس از استقرار نظام جمهوری اسلامی هنوز دو سال نگذشته بود که جنگ تحميلی تمام توان فنی و نيروی انسانی کشور از جمله شبکه های مخابراتی در جهت رفع تجاوز به کار گرفته شد. به رغم شدت و استمرار جنگ فعاليت مخابرات استان در جهت گسترش کمی و کيفی فن آوريهای مخابراتی ادامه داشت که پس از پايان جنگ ،شتاب فزاينده ای به خود گرفت و رشد شبکه های مخابراتی در راستای برنامه های 5 ساله توسعه اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی دولت استمرار يافت.

   دانلود : nezam.pdf           حجم فایل 783 KB
تقویم
اوقات شرعی

شرکت مخابرات سایر استان ها

وزارت ارتباطات وفن آوری اطلاعات

شرکت خدمات اول tct

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویئ

شركت مديريت املاك مخابرات ايران

وضعیت آب و هوا

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 5054
 بازدید امروز : 1197
 کل بازدید : 5650529
 بازدیدکنندگان آنلاين : 13
 زمان بازدید : 0/1250
صفحه اصلی. مخابرات استانها.نقشه سایت.ارتباط باما

كلیه حقوق مادی و معنوی این سامانه متعلق به شرکت مخابرات استان هرمزگان  می باشد ©Tcih.ir . All rights reserved